Mardin Araç Kiralama

Yolunuz Mardin’ e düştü ama gezilecek yerleri biliyorsunuz ama arabanız mı yok?  Artık  konu komşu arabasını vermiyor mu ? O zaman www.tasitbul.com tam da sizin için oluşturulmuş bir web sitesi gideceğin yerdeki rent a carları gezmenden  tek tıkla araba kiralama piyasası önüne açılsın.

Ülkemiz gezilecek yer bakımından dünya da sayılı yerlerden çünkü Türkiye geçmişten günümüze 100 den fazla medeniyete yurt olmuş ve onların imarlarıyla günümüze güzel eserler bırakmıştır. Ülkemiz doğusundan batısına her yerinde farklı medeniyetlerden iz bulmak mümkün Bunlardan biri de Mardin.

                Mardin neredeyse tüm medeniyetlerin bir araya geldiği yer olabilir.

Mardin’de kahvaltı mekânları

Gazi Konağı, Mardin Kalesi, Sizin için öere bileceğimiz yerler kahvaltıdan sonra Mardin’e özgü kahvesini içmek için ;
Artuklu Eski Konak da Gazi Konağı gibi memnun ayrılacağınız bir mekân. 

Mardin'in tarihi yerleri

               ZEYNEL ABİDİN CAMİİ VE TÜRBESINusaybin ilçesinde Hz. Muhammed’in 13. torunlarından olan Zeynel Abidin adıyla anılan camide kendisinin ve kız kardeşi Zeynep’in türbeleri vardır. Peygamberimiz Hz.Muhammed’in berberliğini yapmış olduğu söylenen Selman-ı Pak’ın ziyaretgahı mevcuttur.

KASIMİYE MEDRESESİ :Akkoyunlu Hükümdarı Cihangir oğlu Kasım Padişah Mardin’e atandığı zaman şehri onarmak için hummalı bir faaliyete başlar. Bu özverili çalışmasını taçlandıran ve günümüze kadar mükemmel yapısıyla ayakta durabilen bu çok amaçlı medreseyi yaptırmıştır(1469) 
Tuğlu tonozlu revaklar ve yanlara doğru derin tonozlarla genişletilmiş tromp kubbeli Cami, revaklı avluda büyük eyvanın selsebilli kanallarda ortadaki havuza bağlanmıştır. İki teras üzerine iki katlı medrese, cami ve türbe ile birlikte külliye şeklindedir.

ZİNCİRİYE (SULTAN İSA) MEDRESESİ1385 yılında Melik Necmeddin İsa Bin Muzaffer Davut Bin El Melik Salih tarafından yaptırılmıştır.

MOR BEHNAM (KIRKLAR)KİLİSESİ

MERYEMANA KİLİSESİ VE PATRİKHANE

DEYRÜLZAFARAN MANASTIRI

DEYRULUMUR MANASTIRI Midyat’ın 18 km.doğusunda olup, Savurlu Mor Samuel ile Kartminli Mor Şemun tarafından MS.397 de inşa edilmiştir. 615 ve 1049 da Metropolitlik Merkezi olmuştur.
MOR YAKUP MANASTIRI Nusaybin İlçe merkezindeki Manastır, Mor Şabo ve 11 öğrencisinin şehitliğine kadar Mecusi tapınağıydı. Tapınak kalıntıları üzerine MS.328 yılında Mor Yakup’un ölümünden sonra adına ithafen inşa edilmiştir. İçinde Türbesi vardır. XIX.yy.la kadar bünyesinde rahipler yaşardı. 

MERYEMANA MANASTIRIMidyat Anıtlı (Hah) Köyündedir. Yöre Süryanilerinin genel kanısına göre Meryemana Manastırı, üç Mecusinin gelip kurduğu şehirdir. 
MOR DIMET MANASTIRISavur İlçesi Dereiçi Köyündedir.Manastıra gelen romatizma hastalarının iyleşmesi sebebiyle buraya Romatizma Manastırı da denilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright , Her hakkı saklidır. tasitbul.com | 2018

Iyzico